TRÓJMIASTO


GDAŃSK / SOPOT / GDYNIA / EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI / MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ / WESTERPLATTE / TWIERDZA WISŁOUJŚCIE

Gdańsk 
Miasto o ponad 1000- letniej historii, stąd też spotkamy tu wiele zabytków architektury. Większość obiektów architektonicznych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej  (ulica Długa i Długi Targ), ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem.

Aby poczuć atmosferę starego Gdańska warto zarezerwować na zwiedzanie Starówki cały dzień i zobaczyć m.in.: Bramę Wyżynną, zespół Wieży Więziennej i Katowni - zwany Barbakanem Gdańskim obecnie to Muzeum Bursztynu, gotycki Ratusz Głównego Miasta, Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa.

Po dojściu do Bramy Zielonej warto wejść na Most Zielony, z którego możemy podziwiać Długie Pobrzeże, statki na Motławie i symbol Gdańska - Gdański Żuraw, jeden z najstarszych zabytkowych dźwigów portowych w Europie.


W centrum zabytkowej części Gdańska znajduje się Bazylika Mariacka, jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany koroną Gdańska.


Warte zobaczenia i zwiedzenia są również: Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Centrum Hewelianum, Wielka Zbrojownia, Bazylika Archikatedralna, Park i ZOO w Oliwie, dwie wieże widokowe - Pachołek i Kozacza Góra.


Sopot - 
Miasto znane nie tylko z organizowanego tu nieprzerwanie od 1961 roku festiwalu w Operze Leśnej, 


ale również ze słynnego Sopockiego Mola, jednego z najpopularniejszych obiektów rekreacyjno - imprezowych, składającego się z dwóch części: drewnianej i lądowej. 
Część lądowa to plac o powierzchni 20 tys. mkw., na którym znajdują się: zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym i muszla koncertowa.
Część drewniana to najdłuższy deptak rozciągający się na długości 511,5 m. obejmujący, oprócz głównego pomostu, pokłady dolne oraz  pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich.


Turyści bardzo często wstępują również do Krzywego Domku zlokalizowanego przy ulicy Bohaterów Monte Cassino.Gdynia - 
Miasto z morza i marzeń, gdzie na każdym kroku słychać śpiew mew. Najbardziej znanym miejscem bez wątpienia jest Skwer Kościuszki, 


gdzie spacerując deptakiem pełnym restauracji i kafejek można również skorzystać z wielu atrakcji, największą są niewątpliwie cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza. Dobrym uzupełnieniem wizyty na ORP Błyskawica jest zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej, którego nowy budynek trudno przeoczyć na pobliskim  Bulwarze Nadmorskim.
Wartym odwiedzenia jest również Muzeum Emigracji, jedno z najciekawszych w Polsce a niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczy z kolei Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.Chcąc popatrzeć na majestat tego nadmorskiego miasta, podziwiać port, gdyńską stocznię, plażę, bulwary warto wjechać kolejką na Kamienną Górę. Roztacza się stąd malownicza panorama Gdyni.

Gdynia to też Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Domek Żeromskiego w Orłowie, Klif Orłowski i Kępa Redłowska, Open'er Festival i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.  Europejskie Centrum Solidarności -
Na placu Solidarności znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców a tuż obok historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, a zaraz za nią niczym gigantyczny okręt, zacumował budynek ECS - Muzeum Solidarności. Tak naprawdę wyrósł w środku pustki, która dawniej była stocznią. Latem fasada muzeum jest tłem dla fontann, które są atrakcją samą w sobie.
Charakterystyczna, prosta bryła i wnętrza o przeszklonych, lekko pochyłych ścianach bez wątpienia wpisują się w krajobraz z terenów przemysłowych stoczni. ECS jest to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim - zwycięstwie Solidarności, muzeum które działa na emocje.Muzeum II Wojny Światowej - 
Placówka mieści się w historycznym centrum miasta. Część naziemna ma kształt pochyłej wieży wysokiej na ponad 40 metrów, jej dynamiczna wznosząca się ku górze forma jest symbolem mieszczącego się ponad nią muzeum. Tworzy szerokie, spektakularne otwarcie przeszłości miasta ku jego przyszłości. 
Na wystawę główną przeznaczono obszar ok. 5 tysięcy mkw. W nowoczesny sposób prezentuje ona II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim - przeżyć zwykłych ludzi. W urządzonej w nowoczesnej formie scenografii rozmieszczono to ok. 400 gablot, w których prezentowanych jest ok. 2,5 tys. autentycznych przedmiotów, pamiątek z czasów wojny oraz na 250 stanowiskach multimedialnych zwiedzający mogą oglądać archiwalne filmy, zdjęcia i dokumenty oraz wywiady ze świadkami wojny. 


Westerplatte -
Półwysep wraz ze znajdującym się na nim Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, jest jednym z najważniejszych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.
W tym miejscu 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez szkolny pancernik Schleswig - Holstein.

Na półwyspie znajduje się schron oraz wieża obserwacyjna Westerplatte, Fort, który stanowi ważną część Muzeum Pola Bitwy ze zbiorami militariów i czołg T-34.Twierdza Wisłoujście -
Pomnik Historii, unikatowy przykład stosunkowo dobrze zachowanego portowego zespołu obronnego z pierwszej połowy XVII wieku.  Twierdza owa była świadkiem wielu ważnych dla historii Polski i Gdańska wydarzeń. Szturmował ją król Stefan Batory, stąd wyruszyły okręty króla Zygmunta II Wazy w zwycięski, jak się okazało, bój pod Oliwą, sprawiła też wiele kłopotu Polakom, którzy wraz z Napoleonem odbijali Gdańsk z rąk Prusaków.
Twierdza gromadzi zbiory na temat historii tej unikatowej w skali światowej fortyfikacji, jej licznych funkcji w powiązaniu z szeroko pojętym systemem obronnym miasta i funkcją portową. 
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie pod opieka przewodników i obejmuje wejście na wieżę.