FROMBORK

- Bazylika Archikatedralna -
Pancerz murów, przysadziste baszty, kłujące niebo wieżyczki, architektoniczny majstersztyk wzniesiony z milionów cegieł to Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, największy warowny kościół Europy. Oprócz katedry na warownym wzgórzu znajdują się dwie wieże, dawny pałac biskupi oraz budynki dawnej kanonii.


Kupując bilet do katedry warto wykupić opcję z przewodnikiem. Jednym z ważniejszych punktów zwiedzania jest grób Mikołaja Kopernika.  Rozpoznać go można po kamiennej, czarnej tablicy, opisującej układ słoneczny. Poniżej znajduje się szklana tafla, a pod nią trumna z prochami mistrza astronomii.  


Co ciekawe, we fromborskiej katedrze Msza Święta odprawiana jest tyłem do wiernych, patrząc zaś wysoko do góry zobaczymy zwisające z sufitu kapelusze a nad ołtarzem głównym czapkę - to nakrycia głów biskupów fromborskich, czapka natomiast to symbol papieski. 


 Wartymi uwagi są Zabytkowe Organy, które dzięki licznym naprawom, rozbudowom i przeróbkom zyskały szerokie możliwości brzmieniowe. To, a także znakomita akustyka katedry sprawiają, że zaliczane są do grupy najpiękniejszych i najlepszych instrumentów w Polsce.


Na przełomie dwóch kolejnych lat będą trwać prace konserwatorskie, które umożliwią zwiedzającym bazylikę udostępnienie skarbca i strychu. W skarbcu mają być eksponowane zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne oraz wiele innych wartościowych skarbów. Na poddasze wchodzić się będzie wąską wieżą ze stromymi schodami, a na górze znaleźć będzie można mechanizm zegara wieżowego z 1909 roku, piękną więźbę dachową z IVX wieku oraz zachowany kołowrót do wciągania materiałów budowlanych i duże kadzie, wanny przelewowe, w nich zbierano deszczówkę, która była używana w razie pożaru.

- Dzwonnica tzw. Wieża Radziejowskiego - 
Wieża jest najwyższa na wzgórzu - 70 m n.p.m., to z jej szczytu można podziwiać zadziwiającą panoramę Fromborka. Pokonując kręte schody pokonuje się wystawę pieców kaflowych a po środku wieży, zwisające z samego sufitu Wahadło Foucaulta - przyrząd służący do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi. Nazwa pochodzi od francuskiego fizyka J.B.L. Foucaulta, który pierwszy wykonał to doświadczenie, dowodzące że nasza planeta się obraca. Z wahadłem można samemu robić eksperymenty.- Planetarium -
W planetarium wyświetlane są dwa seanse: dla dzieci i dorosłych. Na 8-metrowej kopule wyświetlany seans ukazuje na sztucznym niebie drogę słońca, planet, komet, wybuchy gwiazd.


- Park Astronomiczny - Obserwatorium -
Znajduje się 2 km od Fromborka, można tam oglądać ciała niebieskie instrumentami do eksploracji nocnego nieba, teleskopami, lunetami.


- Wieża Mikołaja Kopernika -
Niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających, jest najstarszym elementem fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywane, spalona w 1945 r., rekonstruowana. Użytkowana dawniej do celów mieszkalnych, i tak w latach 1504 - 1543 była własnością Mikołaja Kopernika.


- Muzeum Mikołaja Kopernika -
Mieści się w dawnym pałacu biskupów warmińskich. W tym miejscu można dowiedzieć się co robił przez ponad 30 lat aż do swojej śmierci w 1543 r. Mikołaj Kopernik, zobaczyć liczne pamiątki po astronomie i poznać instrumenty astronomiczne i nawigacyjne.


- Szpital św. Ducha -
Budynek, który z pozoru wygląda jak mały, kameralny kościółek, od zawsze, czyli od XV w., pełnił rolę szpitala. Dziś w tym zespole poszpitalnym z kaplicą św. Anny mieści się Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika. Najciekawszą wystawą w muzeum jest niewątpliwie ta prezentująca naczynia aptekarskie, inne pokazują zbiory działu historii medycyny, warmińskie malarstwo i rzeźbę sakralną oraz ekspozycję modeli anatomicznych.

  
- Wieża Wodna -
Już w 1571 roku w wieży zainstalowano urządzenie wodociągowe, które dostarczało za pośrednictwem kanału kopernikowskiego, wodę na Wzgórze Katedralne. Wodociągowy cud techniki XVI w. zaprasza na taras widokowy, z którego podziwiać możemy Katedrę i Pomnik Mikołaja Kopernika - sześciometrowy posąg, który stoi na trzymetrowych granitowych głazach. Postawiony został w roku 1973 czyli w 500 rocznicę urodzin wielkiego astronoma.- Rynek -
Na Rynku, przy w ukrytej w chodnikowych kaflach fontannie, na ławeczce, siedzi sobie astronom i patrzy, patrzy tak, że aż prosi się aby zrobić z nim selfie - to właśnie on, we własnej osobie - ten co "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię" - Mikołaj Kopernik.