MALBORK


Zamek w Malborku

To słynny zamek krzyżacki z XIII wieku, jest on największy na świecie pod względem powierzchni i od 1997 roku znajduje się na liście zabytków UNESCO, natomiast w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów polski. Zamek leży na prawym brzegu rzeki Nogat, zbudowany jest z cegły, a w jego formie można dostrzec liczne elementy gotyckie.


Zamek ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Budowa trwała 183 lata. Według szacunków budynek w obecnej formie składa się z kilkunastu tysięcy milionów cegieł, a dawniej, w swojej pierwotnej formie mogło ich być 30-50 milionów. Przewodnicy często żartują, że to "największa kupa cegieł w Europie". 
Ówcześnie pełnił rolę siedziby Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Mieszkali w nim rycerze  zakonu oraz ich świta. Podzamcze zamieszkiwali rzemieślnicy - piekarze, kucharze, kowale, murarze i inne profesje.Części Zamku
Zamek składa się z trzech podstawowych części:

- Zamek Wysoki - W obrębie tej części zamku znajdują się m.in.: dziedziniec otoczony krużgankami ze studnią w centralnej części, kościół zamkowy Najświętszej Maryi Panny, Kaplica św. Anny, Kapitularz, Refektarz Konwentu (jadalnia), kuchnia konwentu, komnaty dostojników, wieża Gdanisko, spichlerz zakonny, Sala Narożna pod kościołem z wystawą archeologiczną, cela Witold.
- Zamek Średni - Pałac Wielkich Mistrzów (z Kaplicą św. Katarzyny), Wielki Refektarz - najwspanialsze i największe wnętrze w całej świeckiej architekturze zakonu, średniowieczny system grzewczy, piwnice, Pasaż z Apokalipsą, Infirmeria (dawny szpital), pomieszczenia z wystawą bursztynu oraz broni i uzbrojenia.
- Zamek Niski - znany też jako Przedzamcze teren, na którym mieści się Karwan pełniący kiedyś funkcję zbrojowni i wozowni oraz zabudowania gospodarcze.
W 1961 r. na terenie malborskiego zamku powstało Muzeum Zamkowe, jest to muzeum historyczno - artystyczne, które zgromadziło ponad 40 tyś. eksponatów, głównie dzieł sztuki, rzeźb, obrazów, ceramiki czy witraży, ale są tu również militaria i kolekcja bursztynu.

Na terenie zamku odbywają się również liczne imprezy, jak turnieje rycerskie, czy widowiskowe, np. spektakle Światło i Dźwięk. Jednak największym jest Oblężenie Malborka jeden z najsłynniejszych festiwali kultury średniowiecznej, którego głównym punktem jest Inscenizacja Oblężenia Malborka, spektakl w którym walki rycerskie, przegrupowania wojsk, wybuchy będące dziełem artylerii przeplatają się z piękną muzyka w tle. 


Wśród ciekawych ofert Muzeum Zamkowego jest rycerska przygoda czyli nocne zwiedzanie zamku, podczas którego przewodnik w stroju krzyżackim oprowadzi nas po dziedzińcach, tarasach, krużgankach i wybranych wnętrzach. 
od 01.05.2019 - do 13.09.2019 r.   w godzinach   20.45 - 22.15Warto wiedzieć, że zwiedzanie zamku w tradycyjny sposób trasą historyczną  odbywa się tylko z przewodnikiem lub audio - przewodnikiem i trwa ok. 3,5 godziny lub trasą rodzinną, gdzie dzieci wraz z opiekunami tworząc rycerski zastęp pod opieką przewodnika, podczas wędrówki poznają sekrety malborskiej twierdzy, rozwiązują szereg ciekawych zadań, a finalnie stają naprzeciw Wielkiego Mistrza Krzyżackiego i zostają pasowani na Odkrywców Zamkowych Tajemnic. Trasa ta jest przyjazna rodzinom z dziećmi i trwa 2 godziny.