SZYMBARKSzymbark - Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Najbardziej znaną atrakcją centrum jest bez wątpienia Dom do Góry Nogami. Wchodzi się do niego przez okno szczytowe i spacerując po suficie przenosi do minionej epoki, gdyż wnętrze wyposażono w meble z okresu PRL. Nie jest to zabieg przypadkowy, bo cały budynek ma symbolizować tamte czasy, kiedy wszystko było na odwrót. Najzabawniejsze jest to, że wyposażenie przymocowane jest do sufitu i można przez to doświadczyć przedziwnego uczucia, natomiast największe wrażenia czekają zwiedzających u góry, a w zasadzie na parterze, gdzie każdy dostaje zawrotów głowy i z trudem przychodzi mu utrzymanie wyprostowanej pozycji.
Wizyta w tym domu na długo zapada w pamięci i sprawia, że uśmiech pojawia się nawet u tych najpoważniejszych :)W CEPR oprócz Domu do Góry Nogami czeka tu na turystów całe mnóstwo atrakcji. Kiedy tu zawitasz, zobaczysz m.in.: wpisana w 2002 roku do Księgi Rekordów Guiness'a Najdłuższą Deskę Świata mającą aż 46,53 metra oraz niezwykły stół integracyjny o długości 35 metrów. Przy Stole Noblisty - tak został nazwany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla, która otrzymał Lech Wałęsa - może zasiąść jednocześnie 200 osób! Na Kaszubach najwidoczniej lubią okazałe przedmioty, znajduje się tu także Największy Fortepian Świata - prawie 2 m wysokości, 6 m długości, niemal 2 tony wagi.


W Szymbarku stoi tez wiele budynków, które zostały rozmontowane i przeniesione z innych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą. są to m. in.: Dom Harcerza z Wieżycy; kopia typowego dla budownictwa Kaszub Dwór Salina; ponad 240 letni Dom Sybiraka z Irkucka; Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady czy Dom Powstańca Polskiego z Adampola (Turcja). To jedyna taka okazja by zobaczyć wszystkie te obiekty w jednym miejscu.
Szymbark to nie tylko ciekawe eksponaty i dobra zabawa, znajduje się tu część historyczna, nostalgiczna, poświęcona zesłańcom syberyjskim. Na własne oczy możemy zobaczyć dom, w którym mieszkali - Dom Sybiraka. Replikę radzieckiego pociągu i bydlęcych wagonów, model sowieckiego łagru, który został zbudowany na podstawie zapisków zesłanych żołnierzy a także barak i bramę śmierci obozu w Sztutowie.

Największe, wręcz porażające wrażenie robi jednak bunkier Tajnej Organizacji Wojennej "Gryf Pomorski". Idąc pochylonym przez wąskie korytarze tunelu, poczujemy się, jakbyśmy faktycznie cofnęli się do czasów II wojny światowej. A kiedy przewodnik zgasi światło i włączy realistyczną symulację dźwiękową walki i nalotu bombowego... wojenny koszmar poczujemy na własnej skórze. We wnętrzu znajdziemy wiele oryginalnych elementów z czasów wojny.Kultywowanie kaszubskich obyczajów i popularyzowanie wiedzy o tej kulturze to jeden z głównych celów CEPR. Dlatego znajdziemy tu przeniesioną z Wilanowa Chatę Kaszubską oraz Muzeum Gospodarstwa Domowego z ekspozycją tradycyjnych narzędzi rolniczych i rzemieślniczych.Specjalnie dla najmłodszych powstał Kaszubski Świat Bajek, w którym dzieci mogą posłuchać tradycyjnych opowieści. Dla amatorów mocnych wrażeń działa Park Linowy oraz rejsy statkiem po jeziorze ostrzyckim (8 km od centrum). Dzieciom i dorosłym z całą pewnością przypadnie do gustu podziwianie panoramy Kaszub z Wieży Widokowej im. Jana Pawła II (329 m n.p.m.).
Tu wszystko wygląda inaczej, to inny świat, magiczny. Można jednak zasmakować tej wyjątkowej kultury, odwiedzając serce kaszubskiej krainy - Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, położonego u stóp największego wzniesienia na Pomorzu - góry Wieżycy.